Beta Glukan

Beta glukan ekmek mayasının hücre duvarından (Saccharomyces cerevisae) elde edilen polisakkarit yapısında bir moleküldür.

Bağışıklık sistemi destekleyici özelliği yıllardır bilinen beta glukanlar, doğal ve sonradan edinilmiş bağışıklığı desteklemektedir. Bunun yanı sıra literatürde beta glukanın antitümör, antiviral, antibakteriyel, antifungal aktivitelerinin olduğunu, yara iyileşmesine yararlı etkileri olduğunu ve yara dokusunu azalttığını gösteren yayınlar bulunmaktadır.

Yapılan birçok çalışma, beta glukanın beyaz kan hücrelerini aktive edebileceğini göstermiştir. Beta glukanın aktive ettiği makrofajlar ve nötrofiller tümör hücrelerini tanıyarak, bunların yok edilmesine yardımcı olur, oksidatatif hasar sonucu oluşan hücre atıklarını ortadan kaldırır, zarar görmüş doku onarımının hızlanmasını sağlar. Beta glukan nötrofil yüzeyindeki reseptörlere bağlanarak nötrofillerin yok etme kapasitesini arttırır. Ayrıca insan vücudunda sayıca çok fazla olan bu doğal bağışıklık hücrelerinin (nötrofillerin) enfeksiyon bölgesine göçünü hızlandırır.

Kimyasal çekim gücüne sahip kan proteinleri, nötrofilleri enfeksiyon bölgesine çeker. Vücudun yaralanma veya enfeksiyona karşı oluşturduğu yanıtta en önemli görevi üstlenen hücreler, bu bölgeye çekilen nötrofillerdir.

Sonuç olarak; beta glukan enfekte dokuya nötrofillerin göçünü sağlayarak iyileşme sürecini hızlandırır.

Beta Glukan bakteri, virüs, parazit, mantar gibi faktörlere bağlı olarak enfekte olmuş kişilerde kullanıldığında antienfektif etkinliğin artmasına yardımcı olur ve kişi bu hastalıkla daha kolay savaşır. Beta-Glukan ekmek mayası ekstraktından elde edilen polisakkarit lif yapısındadır ve doğal kaynaklardan elde edilmektedir. Bu nedenle Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından besinlerde ve beslenme desteği ürünlerde güvenle kullanılabileceği onaylanmıştır.Kaynaklar:

— Yoon TJ1, Kim TJ, Lee H, Shin KS, Yun YP, Moon WK, Kim DW, Lee KH.Anti-tumor metastatic activity of beta-glucan purified from mutated Saccharomyces cerevisiae.Int Immunopharmacol. 2008 Jan;8(1):36-42. Epub 2007 Oct 30.
— Akramiene D1, Kondrotas A, Didziapetriene J, Kevelaitis E.Effects of beta-glucans on the immune system. Medicina (Kaunas). 2007;43(8):597-606.
— Pelizon AC1, Kaneno R, Soares AM, Meira DA, Sartori A.Immunomodulatory activities associated with betaglucan derived from Saccharomyces cerevisiae.Physiol Res. 2005;54(5):557-64.
— Chan GC1, Chan WK, Sze DM.The effects of beta-glucan on human immune and cancer cells.J Hematol Oncol. 2009 Jun 10;2:25. doi: 10.1186/1756-8722-2-25.
— Chaung HC1, Huang TC, Yu JH, Wu ML, Chung WB.Immunomodulatory effects of beta-glucans on porcine alveolar macrophages and bone marrow haematopoietic cell-derived dendritic cells.Vet Immunol Immunopathol. 2009 Oct 15;131(3-4):147-57. doi: 10.1016/j.vetimm.2009.04.004. Epub 2009 Apr 11.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir