Ginkgo Biloba

Ginkgo ağacı bilinen en yaşlı ağaçlardandır. Özellikle Çin tıbbında yaygın kullanılmaktadır. Yapraklarının içerdiği glikozitler ve terpenlerden dolayı tıp alanındaki kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Mevcut bilimsel araştırmalar Alzheimer hastalığı, unutkanlık gibi baş boyun bölgesinin dolaşım bozukluğuna bağlı sorunlarda Ginkgo ekstresinin kullanımının faydalı olabileceğini göstermektedir.

Ginkgo dolaşımı güçlendirerek özellikle de ekstremitelere giden kan akışını hızlandırmaktadır.Çalışmalarda arterlerin tıkanıklığına veya daralmalarına bağlı gelişen ve egzersiz sırasında veya dinlenme zamanında kan akışının azalmasıyla seyreden periferal arter hastalıklarında Ginkgo’nun etkili olacağı gösterilmiştir. Bitkinin kapillerde dilatasyonu sağlayıcı etkisi bu duruma destekleyici olmaktadır.

Beyin hücreleri, vücuttaki diğer hücrelere nazaran zarlarında en yüksek oranda doymamış yağ asitleri içeren hücrelerdir. Düşük oksijen seviyelerine karşı çok hassastırlar. Beynin diğer dokulara göre enerji rezervi daha azdır, buna karşın fonksiyonları fazladır ve düzenli çalışması için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bu da sabit glukoz ve oksijen ihtiyacının sağlanması ile karşılanır. Beyindeki dolaşımın azalması, zar fonksiyonlarına ve enerji üretimine zarar verir. Beyinde iskemi ve hipoksi ile ilgili deneysel modellerde Ginkgo Biloba’nın dikkate değer şekilde metabolizmayı ve nöron ile ilgili düzensizlikleri önlemeye yardımcı olduğu görülmüştür Ayrıca Ginkgo Biloba içerisinde yer alan flavoglikozitlerin güçlü antioksidan kapasiteleri bulunmaktadır. Serbest radikallerin temizlenmesi beyin fonksiyonlarının düzgün çalışmasında da faydalı olabilmektedir.Kaynaklar:

— Mahmoudian-Sani MR1, Hashemzadeh-Chaleshtori M2, Asadi-Samani M3, Yang Q4.Ginkgo biloba in the treatment of tinnitus: An updated literature review,Int Tinnitus J. 2017 Jun 1;21(1):58-62. doi: 10.5935/0946-5448.20170011
— Hilton M1, Stuart E.Ginkgo biloba for tinnitus.Cochrane Database Syst Rev. 2004;(2):CD003852.
— Zeng X1, Liu M, Yang Y, Li Y, Asplund K,Ginkgo biloba for acute ischaemic stroke,Cochrane Database Syst Rev. 2005 Oct 19;(4):CD003691

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir